[ROZHOVOR] Andrea Frýbortová – Kreativita nejen u dětí

S Andreou jsme se potkaly v online světě internetu. Byla mi sympatická tím, že podobně jako já má neustálou potřebu tvořit ve víc oborech (psaní, výtvarno, a další). Proto jsem se rozhodla, že bude zajímavé ji pro vás vyzpovídat. Třeba vás inspiruje k tvoření s dětmi, když už prázdniny ťukají na dveře (a nebo i jindy 😉 ).

 

Ahoj Andreo, vítám tě na mém webu. Mohla bys o sobě říct, kdo jsi, co děláš, kde žiješ, atd.?

Zdravím tě Kristýnko, děkuji za pozvání k rozhovoru. Jmenuji se Andrea Frýbortová, žiji ve Zlíně. Mám dva desetileté syny (dvojčata) a tvorba všeho druhu je opravdu mou velkou vášní. Před nedávnem jsem dala výpověď ve firmě, kde jsem pracovala 14 let, abych měla víc času na děti i na tvůrčí práci.

 

Z tvých webových stránek je mi jasné, že tvoření je pro tebe velmi důležité. Mohla bys popsat svou cestu tvořivosti? Jak ses na ni dostala?

Od malička se věnuji výtvarné tvorbě a psaní příběhů. Od šesti let jsem navštěvovala LŠU ve Zlíně. Později, s postupem času, jsem měla potřebu zkoušet nové techniky a chuť experimentovat s novými materiály.

Před 20 lety mi v době mého 7 let trvajícího pobytu v Itálii učarovala olejomalba. Naprosto fascinovaně jsem navštěvovala všechny ty pestré a barvami vonící krámky plné přípravků a materiálů pro malíře a kreativce, ty u nás v té době zatím nebyly. A taky jsem se tam hned zapsala do kurzu této skvělé techniky.

O pár let později jsem se zase věnovala převážně ilustraci, nedávno mě nadchla keramika a modelovací hmoty… Ten záběr je opravdu široký a dá se říct, že v každém období mého života mám techniky, které upřednostňuji.

 

Andrea Frýbortová

 

Jaké jsou tvoje nejdůležitější oblasti v tvoření?

V současné době je pro mě hodně důležité i tvůrčí psaní. Píšu na můj BLOG články o kreativitě a uvědomění v tvorbě, taky jsem vytvořila ePovídky a eBook, všechno uveřejňuji na svých webových stránkách.

Další velmi důležitou oblastí je propagace mé autorské knihy pro děti, kterou jsem po velkých útrapách s nakladatelstvím nakonec vydala vlastním nákladem. Myslím, že tento „příběh mého rukopisu“ by vydal za jednu samostatnou knihu :). A možná se do ní brzy pustím…

Z kreativní tvorby momentálně vedou prim výtvory z polymerových hmot a papírové hmoty. Taky mě baví kašírování a jiné kombinované techniky. Ale brzy plánuji opět návrat k olejomalbě, kterou jsem poslední roky trochu zanedbávala.

 

Andrea Frýbortová

Adrea Frýbortová – ukázka tvoření

 

Jsi maminka a s tvůrčím procesem máš bohaté zkušenosti. Doporučila bys rodičům a učitelům, kteří se starají o děti, jak pečovat o tvořivost dětí?

Všechny malé dětí rády kreslí a tvořivě se projevují. Je to jejich druhá přirozenost. Záleží hodně na rodičích a učitelích, jak budou v dětech tyto přirozené vlastnosti rozvíjet. Skvělé jsou nejrůznější kroužky, kde děti můžou formou hry i relaxačních technik rozvíjet svoji tvořivost.

Obě dvě známe relaxaci a uvolnění pramenící z jógy nebo z práce s čakrami. Výtvarné a kreativní techniky mají podobně velkou moc, pomáhají rozvoji uvolnění a soustředení.

 

Máš nějaké rady a „vychytávky,“ jak podpořit děti, u kterých vidíš tvůrčí (nebo i jiný) talent? Aby ho děti rozvíjely a zároveň je to bavilo a naplňovalo?

Jednou z nejlepších „vychytávek“ je jít vlastním příkladem. Já jsem vždycky před dětmi tvořila a ony se automaticky připojovaly ke mně. Ráda vymýšlím nové a neotřelé techniky, nebo jejich kombinace. Děti tenhle tvůrčí proces hodně baví a rády se do něj zapojují.

Škola, kterou moje děti navštěvují, je výtvarně zaměřená. Ve školní družině a kroužcích se učitelky rozvíjení tvořivosti dětí taky hodně věnují. Takže u nás doma často došlo i k úplně opačnému procesu. To třeba když kluci donesli z družiny úžasné výtvory a já jsem se jimi okamžitě inspirovala pro svou vlastní tvorbuTak např. začala moje vášeň pro kašírování a paper mache.

 

Měla bys pro rodiče a učitele nějaké konkrétní náměty na tvoření s dětmi? 

Moje velká potřeby tvůrčí svobody a možnosti improvizace ve výtvarném tvoření mě vedou k využívání neobvyklých materiálů a kombinací. Společně s mými dětmi tvoříme úměrně k jejich věku a schopnostem.

 

Děti milují hlínu i jiné samotvrdnoucí hmoty a díky kurzu „Umělecký keramik,“ který jsem absolvovala, jsme se mohli doma opravdu vyřádit. Práce s hlínou je navíc velice uklidňující a relaxační, děti se do tvorby naprosto ponoří a nevnímají nic jiného. Nejvíc se nám osvědčila výroba originálních svícnů. Nádobky s dírkami všude po stranách a s pokličkami nahoře se staly skvělým domečkem pro čajovou svíčku s plápolajícím ohýnkem. Díky otvorům všude po stranách mají tyhle svícny „přírodní nádech.“

 

Andrea Frýbortová

 

Každoročně se věnujeme „samovýzdobě“ vánočního stromku. Máme pokaždé jiný, originální a barevný stromeček plný drobných keramických a papírových ozdob. Fantazii se meze nekladou.

 

Z tvrdého papíru jsme třeba vyráběli neobvyklé postavičky. Panáček se nakreslí na papír tak, aby bylo možno lehce vystřihnout hlavu s tělem a všechny končetiny. Ty potom děti samy připevňovaly k trupu buď provázkem s uzlíkem, nebo ve starším věku malou kancelářskou sešívačkou, tak aby šlo končetinami lehce hýbat.


Andrea Frýbortová


Podobný způsob je s použitím drátků, hlavně při výrobě postaviček. Vyrobí se základní jednoduchá kostra těla, která se obalí alobalem a olepí páskou. Potom opět polepíme novinami a můžeme postavičku místo malování obléct do pestrých hadříků, sešitých jen tak „horkou jehlou.“ S dětmi používáme na oblečky postaviček obnošené malé dětské ponožky. Z těch se dá skvěle udělat čepička, kalhoty nebo svetřík.

 

Andrea Frýbortová - tvoření

 

Já miluju tvoření a taky jógu pro děti. Takže se nemůžu nezeptat 🙂 na pohyb a sport ve vaší rodině. Jak to u vás vypadá v téhle oblasti?

K józe mám velmi pozitivní vztah. Před lety jsem kurzy jógy navštěvovala a doteď si občas doma zacvičím svoji vlastní upravenou sestavu anebo třeba 5 Tibeťanů.

Děti se zatím touto cestou nevydaly, už čtvrtým rokem navštěvují plavecký klub a letos v září přiberou ještě kurz karate. Jsou to desetiletí kluci a někdy mám pocit, že v pohybu jsou neustále :).

 

Co teď aktuálně tvoříš?

Aktuálně mám rozdělanou kolekci postav z paper mache, pracuji na úpravě svého prodejního eBooku a propagaci mé dětské knihy.

 

Mluvila jsi o své knize, můžeš ji blíž představit? Jaký byl tvůrčí proces jejího vzniku, o čem je? Pro jak staré děti bys ji doporučila? 


kniha tajemství hlavonožce

Kniha Tajemství hlavonožce

 

Během mateřské dovolené jsem napsala a ilustrovala dětskou knihu TAJEMSTVÍ HLAVONOŽCE aneb NÁVRAT DO BÍLÉHO CHLÍVKU, o kterou projevilo zájem jedno velké prestižní nakladatelství. Osobně za mnou přijela z Prahy editorka, byl znám termín vydání. Vyšel se mnou rozhovor v novinách, kniha už také figurovala v internetových obchodech s předzvěstí kdy bude v prodeji, ale… OUHA!

 

Z důvodů náhlých a nečekaných personálních změn a následném zániku nakladatelství kniha vydána nakonec nebyla. Pro mě, nezkušenou spisovatelku, která se těšila, že vydá své první dílko, to bylo veliké zklamání a k tomu další komplikace. Rukopis i ilustrace jsem měla problém získat zpátky a byla jsem nucena vymáhat je právnicky.

 

Ale ne všecko bylo na téhle situaci negativní. V době, kdy o mou knihu nakladatelství projevilo zájem a sepsalo se mnou smlouvu, jsem měla napsáno pouze 10 stran textu. Jsem přesvědčená, že kdyby mi neposkytli tak velkou motivaci, možná by se mi nepodařilo knihu ani dopsat. Věřím tedy, že všechny události mají nějaký smysl.

 

Později jsem obejvila nový trend vydávání knih vlastním nákladem a i já jsem se rozhodla pro tuto variantu.  Svou dětskou knihu jsem si mohla konečně po tolika letech fyzicky osahat a následně ji propagovat sama.

 

Kniha je inspirována mým tříměsíčním pobytem na Liparských ostrovech u Sicílie. Krása a podmanivost tamního prostředí mě nenechaly chladnou a velmi rychle mě inspirovaly k úvahám o příběhu situovaném právě do tohoto úžasného místa.
Ostrov, na kterém se příběh odehrává, je sopečného původu a dokresluje příběh plný fantazie i nečekaných zvratů. Po návratu jsem příběh postupně přenášela na papír. Nejraději píšu rukou a teprve později text přepisuju do počítače :-).

 

Slova a nápady se mi vynořovaly v hlavě automaticky, jako by nějaká neviditelná síla vedla moji ruku.
Na závěr jsem text doplnila o vlastní ilustrace a kniha o 267 stranách byla na světe. Vytvářet autorské knihy mě opravdu velice baví. Společně s ilustracemi mi trvalo dokončit rukopis za necelý rok.

 

Příběh je inspirován všemi živly – blankytným mořem, jemným pískem a kamením, průzračným vzduchem i ohněm sopečných kráterů. Je to laskavé a napínavé vyprávění o mořském prasátku, obyvatelích jedné kamenité pláže a jejich kamarádech na dně moře. Je o nečekané a veledůležité výpravě do hor a o sedmi zastaveních, která změnila všem na ostrově životy.

 

Od mládí se zajímám o esoteriku, kvantovou fyziku, zabývala jsem se prací s energií, přečetla jsem spoustu knih o motivaci a osobním růstu a věřím, že tato poznání přenáším i do svých příběhů. Kniha je plná fantazie, dobrodružství, vtipu i nečekaných zvratů, doplněná o prvky sebepoznání a práci s energií, takže bych ji doporučila dětem od 9 let a taky všem dospělým :-).

 

Já sama jsem ji mým dětem v tomto věku předčítala a pochopily ji velmi dobře. Ovšem upozorňuji, že by se kvůli většímu množství postav a dějových zápletek měla číst spíš naráz, nedělat dlouhé prostoje, aby se nevytratila návaznost.

 

Odkaz a víc informací o knize najdete tady>>

Máš teď před sebou nějaký sen, projekt, něco, co naplňuje tvoje srdce nadšením? Prozraď nám prosím, o čem sní Andrea Frýbortová?

Určitě 🙂 , co bychom byli beze snů…. Někdy jich mám ale příliš mnoho a tak je musím postavit do řady a soustředit se na ně pěkně jeden po druhém.

V létě se chystáme i s dětmi na můj oblíbený sopečný ostrůvek u Sicílie, kde vznikl námět na moji dětskou knihu. V současné době plánuji její dotisk.

Ráda bych vyrobila hlavní postavičky z knihy a zdokumentovala s nimi jednu kapitolu TAJEMSTVÍ HLAVONOŽCE aneb NÁVRAT DO BÍLÉHO CHLÍVKU přímo na ostrově. Takže chci všechna místa, kde se hlavní hrdinové zastavili a prožili krátké dobrodružství, autenticky nafotit a natočit. Z toho pak vytvořím video trailer ke knize, bude to takové prezentační video „Sedm zastavení.“

Dobrodružné na tom bude, že ta místa jsem si víceméně vymyslela, takže teď je budu na ostrově dodatečně hledat 🙂 .

 

Vysvětlení pojmů:             

Kašírování: Je technika vrstvení, pro kterou se hodí jakýkoliv druh odpadového papíru, nejlépe ale novinový. Ten se natrhá na malé rovnoměrné kousky a za pomoci lepidla na tapety je nanášíme na jakoukoliv předem připravenou formu, třeba na plastovou misku nebo sošku vymodelovanou z plastelíny nebo hlíny (jde to třeba i na PET lahve, kelímky od jogurtu, na odpadové materiály). Po nanesení zhruba 5-8 vrstev necháme předmět dobře vyschnout. Potom sejmeme výrobek z formy (po rozříznutí).  Pokud vrstvíme na lepenkovou formu nebo odpadový materiál, zůstává jeho součástí. Nakonec pomalujeme latexem, balakrylem, nebo temperami a přelakujeme. Jdou takhle vytvářet různé postavy, zvířata, a další předměty.

 

Paper mache: Je papírová hmota, která se hodí např. pro vyrábění figurek a hlaviček pro loutky. Dá se využít i jako konečná úprava předmětů vyrobených technikou vrstvení. Malé kousky novin necháme rozmočit ve vodě, pak je rozmixujeme na kaši, ze které vymačkáme všechnu přebytečnou vodu a smícháme s lepidlem (např. Herkules). Je možné přidat i jiné přísady, jako třeba sádrovou stěrku, lněný olej, mouku, apod. Potom je kaše připravena k modelování. Větší předměty necháme alespoň týden vyschnout a poté je opět pomalujeme temperovými barvami a přelakujeme.

 

Samotvrdnoucí modelovací hmoty: Tyto modelovací hmoty jsou pro domácí tvoření zajímavé pro své snadné použití. Není potřeba žádného vypalování na vysoké teploty (např. keramická hlína potřebuje výpal v peci), ani speciálních barev pro povrchovou úpravu. Při tvoření si vystačíme s vlastníma rukama, popřípadě s jednoduchými domácími potřebami a vytvoříte si s dětmi originální dílko. Ze samotvrdnoucí hmoty jde vyrobit skoro všechno, co vás napadne. Doba schnutí záleží na konkrétní značce samotvrdnoucí hmoty. Většinou tyto výrobky schnou zhruba 24 hodin i déle. Dobře vysušený výrobek zesvětlá a je připraven pro další barvení.

 

Děkuju za rohovor a přeju hodně dalších skvělých tvůrčích nápadů a jejich úžasných realizací. 

Kde můžete najít Andreu a její tvorbu: 
výtvarno: www.afrybortova.cz
Další články: 
Kristy Roller
Miluju duchovní cestu, jógu a děti. Naučím vás, jak cvičit jógu s dětmi ve školce, škole nebo doma s radostí a zábavně. Můj příběh si přečtěte zde. Vytvořila jsem eBook a video zdarma o dětské relaxaci, najdete ho tady. Jsem autorkou online kurzu Kouzlení s dětskou jógou. Můj email je: kristy@jogaskristy.cz. Budu ráda, když mi napíšete.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.