Jóga pro děti lektorky Katky Kalabusové

jóga pro děti

S Katkou Kalabusovou jsme se potkaly na mém semináři pro lektorky dětské jógy v Přerově. Zaujala mě „na první pohled.“ V té době neučila, tak jako ostatní paní učitelky účastnící se semináře. Na semináři měla skvělé a inspirativní připomínky ke cvičení a nadchla mě svou otevřeností, hravostí i přístupem k životu.

Měla jsem silný pocit, ať si na ni vezmu kontakt. A to se ukázalo jako skvělá volba, protože tady je článek od ní. Poprosila jsem ji, aby pro vás napsala o tom, jak cvičí s dětmi a jak se k dětské józe vlastně dostala. Takže, jestli vás taky láká cvičit se svými dětmi, nebo se třeba tajně toužíte stát lektorkou dětské jógy, tenhle článek vás určitě povzbudí 🙂 .

 

JÓGA JE VŠEOBJÍMAJÍCÍ

Jmenuji se Katka  Kalabusová a jóga si mně našla asi před čtyřmi lety. Možná se Vám zdá mnou použitý výraz nesmyslný, ale skutečně. Jsem od přírody druh temperamentnějšího člověka a proto mi vždycky přišla jóga jako něco, co určitě není pro mě. Už při pohledu na obrázek rozjímajícího jogína v lotosovém květu jsem se ošívala.

Jednou mi však zavolala kamarádka, že chce, abych u ní v Jóga & pilates centru v Přerově jógovala děti. Do telefonu jsem jí řekla, že asi vytočila špatné číslo, že spěchám a hovor jsem ukončila. Kamarádka ale zavolala znovu. Argumentovala tím, že se jí moc líbí můj přístup k dětem (máme stejně narozené děti a společně jsme s nimi navštěvovaly kurzy pro děti) a že si neumí představit nikoho lepšího. Chvála mě sice zahřála u srdce, nicméně jsem jí odpověděla, že jsem jógu sama nikdy necvičila a tudíž ji asi logicky nemůžu učit.

 

JÓGA JE ŽIVOT

A ta moje kamarádka řekla pro mně důležitou větu:  „Kačo, jóga je život!„  A protože mně život baví a výzvy taky, otevřela jsem počítač a začala googlovat, co to ta dětská jóga je. Po pár přečtených článcích bylo jasné, že se chci naučit učit dětskou jógu. Proč? Od svých pěti let jsem cvičila sportovní gymnastiku. Je to sport krásný, podle mě ale pro dívky jeden z nejtvrdších. Gymnastika mi sice dala všestrannou pohybovou průpravu, no ale už ne tu duševní.

Líbí se mi, že je dětská jóga nesoutěživá, líbí se mi, že je uzpůsobena přirozené dětské potřebě pohybu, takže je dynamická. Líbí se mi, že učí děti respektu k sobě samému i druhým. Líbí se mi, jak děti cvičení baví, protože v józe si můžeme hrát a cvičit na jakékoliv téma. Líbí se mi, že se nevěnuje jen tělu, ale taky duši a viditelně děti dokáže uklidnit i povzbudit.  Líbí se mi prostě, jak je jóga všeobjímající.

 

KDE JSEM SE UČILA DĚTSKOU JÓGU

Začala jsem navštěvovat různé semináře a workshopy, tady jsou některé z nich:

  • Jóga a jógová terapie pro děti s Jarmilou Voženílkovou v Ostravě
  • Jóga v MŠ a ZŠ s Kristýnou Nečasovou 🙂
  • Jógové hry v mladším školním věku s Hankou Luhanovou v Praze
  • Metodika cvičení s kojenci a batolaty s Karlou Večeřovou a Terezou Křížovou v Brně
  • Lektor jógy u České asociace dětské jógy v Praze

 

Rozjela jsem své vlastní kurzy jógy pro děti a začala se do této aktivity zamilovávat. Čím víc jsem objevovala svět dětské jógy, tím víc jsem se cítila neúplně.  Abych tu jógu pochopila pořádně, začala jsem navštěvovat kurzy jógy pro dospělé. Nejdřív to bolelo 🙂 . Nechtěla jsem mezi ostatními vypadat, že něco nezvládnu a neposlouchala jsem vlastní tělo. Takže jsem se po své první hodině jógy nemohla čtyři dny pohnout.

No, nevzdala jsem to. Začala jsem zkoušet různé styly jógy, vyzkoušela jsem různé lektory, učila se naslouchat sama sobě a posouvala jsem své možnosti. A tak mně vlastně dětská jóga přivedla k mojí józe. A i tuto zkušenost vždycky, znova a zase, můžu zúročit při práci s dětmi. Už chápu, že ne pro všechny děti jsou nové asány brnkačka. Jsou děti, co mají obavu, že něco nesvedou.

Pak nastupuji s historkou o sobě a se smíchem se spolu pouštíme do nových pozic. Nakonec jsem zpečetila všechny své znalosti zkouškou po půlročním kurzu Lektor jógy u České asociace dětské jógy pod vedením Hanky Luhanové, Olgy Tajovské, Pavla Hájka a dalších skvělých pedagogů a lektorů.

 

jóga pro děti

 

Dnes už cvičím v přerovském Jóga & pilates centru v Přerově čtyři různé věkové kategorie. Pro nejmenší batolátka od 1,5 roku s jejich maminkami mám kurz nazvaný Jógohraní, další Jógohraní je pro děti od 2 do 3 let. Od 3 let chodí děti na Pohádkovou jógu už bez maminek. Navazuje kurz pro děti mladšího školního věku. Pak jezdím do jedné blízké obce, kam chodí cvičit především teenagerky. Je to jasný! Jóga děti prostě baví!!! 🙂 Jednou týdně cvičím i s dospělými a i to je pro mě velice objevné a inspirující.

A abychom v létě, přes velké prázdniny, nezaháleli, pořádáme již třetím rokem nejen jógový příměstský tábor. Nechala jsem se navnadit Jogínky v přírodě (pořad běží na ČT Déčko). Pořádám Malou letní školu jógy, kde s dětmi v dopoledních hodinách cvičíme, hrajeme si a tvoříme v přírodě. Jak o tom tak píšu, cítím, jak moc mě práce s malými jogínky naplňuje 🙂 .

 

dětská jóga

JÓGOHRÁTKY S NEJMENŠÍMI

Pro inspiraci se pokusím shrnout, jak probíhá jóga pro ty nejmenší, Jógohrátky. Tenhle kurz je pro mě nejtěžší skrz organizaci. Jasně, říkáte si, děti v 1,5 roce a hodina organizované činnosti?  Na začátku kurzu seznámím maminky s mým záměrem.

O nějakou velkou jógu v podobě asán na začátku moc nejde. Děti si napřed musí zvyknout na prostředí, na ostatní kamarády a cítit se dobře. Takže chci po maminkách, aby své děti chválily a chválily a svoje dítko do ničeho nenutily.

Děti se mnohem víc naučí a osvojí to, co mají spojeno s pozitivní emocí. I proto na začátku kurzu maminkám v podstatě zakazuji věty typu: „… no ty ses dnes ale vyspal!“ nebo „…podívej se, nikdo jinej tady tak nezlobí…“ A jsme u toho. V tom chválení, laskavosti a pochopení situace je to ta pravá jóga!

PRŮBĚH JÓGOHRÁTEK

Začínáme vždycky stejně. Děti přivítá maňásek (slon Meloun), pak tančíme a zpíváme v kroužku písničky pro nejmenší. I konec hodiny děti poznají, zase tančíme na naši (dnes už hymnu) písničku Bum bác od Fíha tralala. Ve svých hodinách využívám hodně pomůcek – od velkých míčů, overballů a softballů, bosu a obručí, přes šátky, létající talíře, bublifuky, peříčka, jógové bloky, meditační polštáře, plyšáky… s tím vším se dá cvičit.

Protože se snažím zaměřit na komplexní rozvoj, cvičíme také jemnou motoriku s různými drobnými předměty, nebo chodíme po kamínkách či masážních čočkách. Hrajeme různé psychomotorické hry. A děti si pomalu a jistě zvykají na strukturu hodiny i na to, že cvičí jógu.

NĚKDY JSOU I NEÚSPĚCHY

Někdy se mi stane, že přijdu s nějakou činností, kterou jsme s dětmi ještě nedělali a sklidím nezájem. V tom případě nechávám tuto činnost plavat, ale vždycky se k ní vracím o pár hodin později. A mnohokrát už se mi tato taktika osvědčila.

Práce s takhle malými dětmi je velká škola improvizace a je dobré mít vždycky v zásobě víc her, nápadů a činností. I maminkám říkám, ať berou naše cvičení jako inspiraci. Protože to, co nechce dítko cvičit v kurzu, ho nadchne třeba v poklidné domácí atmosféře.

CO UMÍ JÓGA PRO DĚTI

Je pro mě úžasné sledovat, jak přicházejí malí jogínci v plenkách a jdou si chystat podložku na cvičení. A ještě úžasnější je pak ten zlom, kdy děti povyrostou a ve 2,5 letech se nebojí ani akro jógy 🙂 (akro jóga je spojení klasické jógy s akrobacií, cvičí se ve dvojici nebo skupině). Ano, vyzkoušet se musí všechno!

 

dětská jóga

 

Zkrátka a dobře, jógohraní pro rodiče s dětmi je ideální způsob, jak strávit čas s dětmi a získat společné zážitky. Dětská jóga učí děti poznávat své tělo, zlepšuje jejich motorické dovednosti a přináší jim spoustu nových zážitků a podnětů. Navíc fyzický kontakt milujícího rodiče přitom podporuje důvěru dítěte, pomáhá mu při startu na cestě životem a taky posiluje jeho imunitní systém.

Pomocí písniček, říkanek, psychomotorických a jógových her se pak děti učí jednoduché jógové pozice. V těchto lekcích jde také o to, vnést do každodennosti s dítětem nový prvek a strávit čas naplněný hrou, fantazií, láskou a úsměvem.

Jóga pro děti mi připadá prostě fantastická. Kombinuje nejen sílu, odvahu zkusit si něco nového, víru v sebe sama, ale učí děti i sociálnímu cítění vůči sobě navzájem, lásku ke zvířatům, pokoru, ochotu pomáhat druhým. Děti se při józe naučí nejen vnímat své tělo, ale poznají i vlastní vnitřní harmonii a to v naprosto nesoutěživém prostředí. Tyto zkušenosti pak mohou využít třeba v dalších sportovních odvětvích, ve škole, doma a hlavně nést si je s sebou celým svým životem.

Pokud se chcete inspirovat dětskou jógou a začít hned cvičit s dětmi, nakoukněte tady:

online kurz – Kouzlení s dětskou jógou

3 videa do 20min. se cvičebními sestavami – Jóga nejen na prázdniny

eBook zdarma o relaxaci s dětmi je ke stažení tady>> 

Katka Kalabusová

Mám vystudovanou střední pedagogickou školu a od malička bylo mým snem věnovat se malým dětem. Ale až po narození mé dcery jsem si uvědomila, že tohle je opravdu moje životní cesta. Zkušenosti jsem postupně získávala nejen během praxe ve škole, vedla jsem i kurzy pro děti v přerovském Jumboo centru. Kurzy byly zaměřeny na přípravu dětí do mateřské školky, na rozvoj jejich jemné i hrubé motoriky, ale i jazykových a rozumových dovedností.

Tam jsem si také poprvé vyzkoušela cvičit s dětmi jógu a přesto že jsem využívala jen některé pozice a nebo jen krátkou sestavu Pozdravu slunci, s nadšením jsem sledovala, jak to děti baví. A tak jsem se rozhodla zkombinovat vše dohromady a vymyslela jsem Pohádkové jógování pro děti a další kurzy pro děti s jógou.

dětská jóga

 

 

 

 

 

 

 

 

Kristy Roller
Miluju duchovní cestu, jógu a děti. Naučím vás, jak cvičit jógu s dětmi ve školce, škole nebo doma s radostí a zábavně. Můj příběh si přečtěte zde. Vytvořila jsem eBook a video zdarma o dětské relaxaci, najdete ho tady. Jsem autorkou online kurzu Kouzlení s dětskou jógou. Můj email je: kristy@jogaskristy.cz. Budu ráda, když mi napíšete.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.