[VIDEO] Rozhovor s Hankou Luhanovou, jak začít s dětskou jógou

jóga pro děti

Začátkem září 2017 jsem byla pozvaná vést workshop na setkání cvičitelů České asociace dětské jógy. Za asociací stojí její zakladatelka, Hanka Luhanová.

O Hance jsem věděla už dávno, protože se taky jako já zabývá dětskou jógou a zároveň je „hodně viditelná.“ Vydává knihy a pořádá semináře pro lektory dětské jógy. Konečně se nám povedlo setkat se i na živo. Rozhodla jsem se využít skvělé příležitosti a při setkání s Hankou jsme natočily rozhovor. Když jsem přemýšlela, co by v něm mělo být, aby to pro vás bylo co nejvíc inspirativní, rozhodla jsem se stočit téma na začátky se cvičením s dětmi.

Jedna připomínka ze zákulisí :)… Když bych se vám zdála nějak „nejógově“ neforemná, je to tím, že v břiše už se zanedlouho chystala na svět další malá jogínka.

 

Pro ty, kdo raději čtete, tady je přepis rozhovoru s Hankou:

Mohla bys poradit maminkám, lektorkám, paním učitelkám, když chtějí začít cvičit jógu s dětmi a třeba nikdy v životě jógu necvičily? Jak začít? Co bys doporučila?

Úplný základ je začít od sebe.  Vy, co byste chtěli cvičit s dětmi, byste měli začít tím, že budete cvičit vy sami. Pokud jste z města nebo vesnice, kde jsou kurzy jógy, já bych si určitě našla nějakého dobrého učitele. Dala bych na doporučení, nejlepší je dobrá reference. Pokud ale nikde v okolí nemáte lekce, je spousta programů online (na internetu). Taky u tohoto typu dávám na doporučení.

Mohla bych vám vyjmenovat spoustu jmen, ale to bychom tady byli dlouho ;). Myslím ale, že vždycky to doporučení k vám přijde. Rčení, které mám hodně ráda, je:

Když je žák připravený, učitel se vždycky najde.

Jógové knížky jsou taky fajn, ale nenaučíte se z nich tolik, protože nemáte zpětnou vazbu, nikdo vás neopraví. Základy, které já doporučuju, jsou v knize Jóga v denním životě. Je to v ní velmi bezpečně a dobře popsané krok po kroku, neměli byste si ublížit.

 

dětská jóga

Hanka při cvičení s dětmi

 

Které tři TOP věci bys z dětské jógy doporučila, co ti hodně dobře fungují. Když děti vůbec nereagují, doma se vám vůbec nedaří, ve škole a na živé lekci šílíte. Co ti fakt funguje?

Co mi dobře funguje je, že se zklidním sama. Začnu od sebe. Když mě děti štvou, když zlobí, když neposlouchají, tak se nenechám strhnout jejich atmosférou. Nezačnu se na ně zlobit, ale naopak se tak trošku stáhnu do sebe. Snažím se najít vnitřní klid sama v sobě. Jakmile se naladím sama na sebe a jsem klidná, potom teprve jsem schopná děti zklidnit.

Nikdy děti nepřekřikuju. Mám vám dát praktickou radu, když děti hodně křičí? Když cvičím na základních šolách, jako první děti potřebují zklidnit. Úplně v klidu si stoupnu do třídy a normálním klidným hlasem říkám: „Kdo mě slyší, postaví se, kdo mě slyší, zvedne ruce, kdo mě slyší, zatleská.“ To už se většinou pár dětí zapojí.

„Kdo mě slyší, zadupe,“ to už se zapojí i další. „Kdo mě slyší, zaskáče tři žabáky,“ to říkám, když mám na to prostor. Nebo přidám cokoliv dalšího, kdy pomůžu dětem vybít jejich energii. A postupně se napojují další a další děti, nikdy se nesnažím je překřičet.

 

Rada č. 1: ZKLIDNIT SAMA SEBE.

Druhou radou je, pokud už jsou děti zklidněné, mám hodně ráda tři pozice: zajíc, kočka a pes. Pro mě je to základ dětské jógy, který miluju a který všude říkám. Pozice vychází z vývoje dítěte. Ty tři pozice jsou taková naše sestavička.

 

Rada č. 2: Nejzákladnějšími pozicemi v dětské józe pro mě jsou ZAJÍC, KOČKA, PES (hora, střecha).

Kristy dodává: Pro mě těmi základními pozicemi jsou strom, letadlo (oficiálně trojúhelník) a kočka.

 

dětská jóga

Hanka s dětmi při cvičení venku

 

Třetím typem je nebát se relaxací. S tím se hodně často setkávám. Děti milujou relaxace a moc rády odpočívají. Jediné, co jim v tom brání, že to neumí, nebo že my sami jim to neumožníme, protože se toho bojíme. Já když chci s dětmi relaxovat, opět musím začít sama od sebe, uklidnit se a naučit to i děti.

Pokud děti neumí relaxovat, učím je to přes to, co umí, aktivnější pohyb. Nedělám nejdřív pasivní relaxace typu „položte se na zádíčka,“ ale nejdřív děti rozpohybuju a potom dám relaxační chvilku. A přes krátké relaxace se to děti krásně naučí. Mám s tím skvělé zkušenosti. Nezám dítě, které by nerado relaxovalo.

 

Rada č. 3: NEBOJTE SE RELAXACÍ S DĚTMI. Děti je milují, moc rády odpočívají. Může jim v tom bránit, že to neumí, nebo že my sami jim to neumožníme.

Kristy dodává: Taky moc ráda s dětmi relaxuju a mně funguje je nejdřív vyřádit. Já mám hodně aktivní pozice opičku a broučka, využívají i aktivní pohyb, vytřásání a křičení 😉 . Dají se použít i jiné „rychlejší a dynamické“ pozice, nebo klidně i honička, nebo rychlejší hra. Potom relaxace krásně funguje. A taky zklidnit sama sebe, jak už říkala Hanka.

 

Hanko, ty jsi asi největší propagátorka dětské jógy v České republice, školíš i další lektory, což je super. Jak ses vůbec k dětské józe dostala? Jak tě to napadlo? 

Já myslím, že jsem možná spíš nejviditelnější, že je tady spousta dalších úžasných lektorů. Když jsem ještě dětskou jógu nedělala, byl tady Pavel Hájek, Klimešovi, byla tady spousta učitelů. Vždycky není ten, kdo je nejvíc vidět, kdo by se o to nejvíc zasadil. S dětskou jógou jsem v Čechách nezačala já, ta tady byla i přede mnou.

Protože i já jsem poměrně živá a dost energická, chtěla jsem do dětské jógy dát prvek, aby to bylo i pro živé a „zlobivé“ děti, třeba i pro děti s poruchou pozornosti. Jak na ně? Dala jsem do jógy hodně hravosti, tohle bylo mým cílem.

A jak jsem se k tomu dostala? Cvičila jsem jógu, měla jsem ráda práci s dětmi. Strávila jsem několik let v USA, kde jsem se starala o děti. Když jsem zaplula do pracovního koloběhu (vystudovala jsem ekonomii, nedělala jsem pedagogiku ani nic podobného s tím, co dělám teď) a pracovala jsem v korporacích, věděla jsem, že to není úplně moje cesta.

A při jógové relaxaci, kdy má člověk vypnout mysl, tak ta moje se naopak zapla a přišla mi myšlenka. Když mám tak ráda jógu a děti, že to prostě spojím a budu cvičit jógu s dětmi. Jakmile mi ta myšlenka přišla, věděla jsem, že je to ono.

Výpověď byla na světě a do pár měsíců jsem se tomu začala věnovat naplno.

 

jóga pro děti

Workshop na setkání cvičitelů České asociace dětské jógy

 

Kristy: Já jsem to měla hodně podobně. Na vysoké škole jsem hledala téma na diplomku, co by mě fakt bavilo a mělo pro mě hlubší smysl a pak mě to napadlo. Miluju jógu, miluju děti a tak jsem to spojila.

 

Poslední otázka: Máš nějaké motto do života pro lektorky, mamky, taťky, prarodiče, čím se řídíš? Co ti v životě pomáhá? 

Já toho mám asi víc, takových víc hesel, které si opakuju.

Vždycky mi velmi pomůže: „NEMÍT ŽÁDNÁ OČEKÁVÁNÍ.“

Třeba když nastupuju s novou skupinkou dětí, je to velmi dobré, nemít očekávání. Je to jedno z jógových doporučení. Můžou se vám díky tomu otevřít úplně jiné možnosti při cvičení s dětmi.

 

Kristy dodává: Moje zkušenost je, že každá rodina, každé dítě, každá skupina a třída jsou jiné. Já to dělám tak, že se naladím na děti a přizpůsobím jim tu činnost. Když třeba na některou hru nereagují, dám jinou. Každá skupina má ráda třeba jiné hry a činnosti. Nezoufejte, když u vás něco nebude fungovat, vyzkoušejte něco udělat jinak (změnit hru, cviky, přístup, hledat nové cesty).

 

Hanka: Taky by vás to samotné mělo bavit. Dělejte to, co vás baví.

Kristy: To je super rada, přesně tak. Já dělám jógu podle sebe, dávám si tam relaxace, protože já je miluju. Když milujete něco dynamičtějšího, tak si to do dětské jógy dávejte. Když to bude bavit vás, tak děti to taky bude bavit.

 

Děkuju Hance za rozhovor. Doufám, že vás inspiroval a motivoval k tomu, abyste se svými dětmi začali cvičit.

 

Pokud jsme vás inspirovaly, stáhněte si eBook a video o dětské relaxaci zdarma a můžete hned vyzkoušet s dětmi, jak skvělá je dětská jóga.

dětská jóga

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kristy Roller
Miluju duchovní cestu, jógu a děti. Naučím vás, jak cvičit jógu s dětmi ve školce, škole nebo doma s radostí a zábavně. Můj příběh si přečtěte zde. Vytvořila jsem eBook a video zdarma o dětské relaxaci, najdete ho tady. Jsem autorkou online kurzu Kouzlení s dětskou jógou. Můj email je: kristy@jogaskristy.cz. Budu ráda, když mi napíšete.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.