V minulém článku jsem slíbila pokračování tipů, jak co nejlíp začít děti seznamovat s jógou.
Jak by mělo vypadat prostředí, kde s dětmi cvičíte? Záleží to na tom, jestli jste paní učitelka ve školce nebo škole, a nebo rodič, který chce jógově kouzlit se svým dítětem.
Hodně se mi osvědčilo v lekcích pro děti (nebo i jen při krátké jógové pohybové chvilce) vytvořit krásnou, příjemnou, klidnou atmosféru. Pokud se vám to hned na začátku podaří, budete mít o polovinu míň práce s další motivací a zklidněním dětí. Co mi k tomu pomáhá?
PODLOŽKY
Většinou cvičíme na karimatkách, pokud nemáme koberec. V místnostech s kobercem cvičíme jen na něm. Zkoušela jsem dětem vymezit jejich prostor na koberci plastovými značkami (měla jsem zrovna možnost větších květin), ale to se mi moc neosvědčilo. Děti si s pomůckami pořád hrály a ohýbaly je. Takže jsem tyhle „značky“ zase zrušila. Nejlepší bylo cvičení ve třídě, kde byl koberec s obrázky. Děti si sedly na některý obrázek a nemohly se tak při cvičení někam „sunout.“ 🙂 Možná se vám podaří vymyslet nějaké jiné řešení, na čem cvičit.
DALŠÍ HRAVÉ POMŮCKY
Děti jsou nadšené z používání různých pomůcek. Jak už jsem psala v 1. díle článku, skvělé je využití obrázků nebo fotek s pozicemi (zvířaty). Děti se na ně při cvičení dívají a zapojují tak i další smysl při pohybu – zrak.
Při cvičení používám často i další pomůcky, např. víčka od PET lahví, kelímky od smetany, oříšky, lehké šátky, peří, atd. Další inspiraci můžete najít v připravovaném online kurzu Kouzlení s dětskou jógou.
Před cvičením by děti neměly 1-2 hodiny jíst větší jídlo (oběd, večeři,…). U dospělých se dokonce doporučuje cvičit až po 2-3 hodinách po velkém jídle.
Děti by při cvičení neměly mít pocit žízně, takže se trochu můžou napít, než jdou cvičit. Jóga ale působí hluboko dovnitř, takže se v průběhu cvičení nepije. Dnešní děti jsou zvyklé hodně pít (což je skvělé), takže se mi při vedení kroužků někdy stává, že děti chtějí při cvičení odbíhat na pití. Mám dojem, že někdy „se jen chtějí projít“ a nebo na sebe upoutat pozornost. Situaci řeším tak, že v půlce lekce dám malou přestávku na napití. Pokud to děti nevyžadují v průběhu lekce, napijí se až po ní, pokud chtějí.
Dospělí při jógovém cvičení nadechují i vydechují nosem. Na správné dýchání je při jejich lekcích většinou kladený velký důraz. Jak to dělám s dětmi já?
Děti se podle mých zkušeností naučí tak do půl roku správně dýchat. Jak na to učím v online kurzu Kouzlení s dětskou jógou.
Teď shrnu informace napsané v obou článcích Jak začít s dětskou jógou I. a II. Děti nedělají dlouhé výdrže v pozicích tak, jako dospělí. Hlavním cílem je, aby děti cvičení bavilo a aby „skoro nevnímaly,“ že cvičí. Důležitá je zábava, hravost, můžete použít různé pomůcky. Úžasné je použití dotekových nebo psychomotorických her při lekci.
Pokud budete s dětmi cvičit a zařadíte pouze některé jógové prvky, i to je skvělé. Relaxaci začínáme krátkým časem, nejdeme tak hluboko do odpočinku, jako dospělí.
Pokud máte nějaký dotaz, můžete mi napsat na: kristy@jogaskristy.cz. Pro inspiraci k relaxaci s dětmi si můžete stáhnout eBook zdarma Spokojené dítě.