Mé 3 TOP nejoblíbenější knihy o dětské józe

knihy jóga pro děti

V jednom z minulých článků jsem slíbila, že se s vámi podělím o inspirativní knihy zabývající se jógou pro děti.

Třeba právě teď chcete děti začít seznamovat s kouzelným jógovým světem a hledáte víc informací. Právě proto jsem napsala tenhle článek, abyste nemuseli složitě tápat a hledat. Víc tipů na skvělé knížky najdete v mém eBooku, který je součástí online kurzu Kouzlení s dětskou jógou.

Jaká je nabídka knížek o dětské józe? 

Když jsem v roce 2004 začínala s dětmi cvičit v jógových kroužcích, skoro žádné knihy nebyly k dostání. Všechny materiály jsem hodně pracně sháněla, kde se dalo. Některé jsem si dokonce okopírovala, protože se nedaly koupit a já jsem nutně potřebovala inspiraci k vedení lekcí. Naštěstí jsem dostala některé brožurky a tenké sešitky od mojí milované jógové lektorky, která taky nějaký čas s dětmi cvičila.

Uběhlo pár let a situace se naštěstí změnila. V televizi na ČT Déčko běží Jogínci (krátké lekce jógy pro děti), kde jsem měla tu čest vystupovat v 1. sérii :). Každý rok přibývají v knihkupectví nové knihy a pomůcky s tématem dětské jógy. Taky s kurzy o dětské józe je to lepší, než třeba před deseti lety :). Když jsem začínala psát diplomku o tomhle tématu, dlouho jsem nemohla žádný podobný kurz najít.

Doporučení na skvělé knížky jsou podle mého osobního názoru, takže pokud najdete poklady i jinde, je to úplně v pořádku. Každému může vyhovovat něco jiného. Já mám doma téměř všechny knihy, které vyšly od doby, co s dětmi cvičím. Některé používám hodně, jiné jen výjimečně. Tady jsou tedy 3 tipy na moje TOP knihy. Pracuju na tom, aby se mezi ně přidala co nejdřív i moje vlastní tištěná kniha s jógovými básničkami :).

Mé 3 TOP… 

1. Jóga, hry a pohádky (nakl. Portál)

Jóga pro děti

 

Tahle knížka vyšla už ve druhém dotisku. Chvilku se nedala sehnat, ale teď už ji koupíte na internetu nebo v knihkupectví bez problému.

Jsou v ní uvedené příběhy se cvičením pro děti, ke každému příběhu je navíc návod na výtvarné tvoření. Já nejvíc používám popsané a nakreslené pozice pro děti na konci knihy. Příběhy si většinou vymýšlím pro děti sama, ale pokud nemáte čas, chuť, a nebo vás prostě vymýšlení příběhů nebaví, použijte tyhle z knížky :).

2. Příběhy z měsíční houpačky (nakl. Portál)

 

jóga pro děti

 

Tady sice nenajdete žádné jógové pozice, zato se vy i děti zasníte u krásných relaxačních pohádek. Miluju tuhle knížku už jen pro její krásné obrázky. Do pohádek jsou vepsané i věty, které vedou přímo k uvolnění a relaxaci. Příběhy tady jsou kratší i delší, takže si vyberete pro mladší i starší děti. Když z ní čtu k relaxaci dospělým, často se stane, že se některý z nich „ztratí“ a na chvilku usne…

3. Jóga v denním životě pro děti a mládež (nakl. Mladá fronta)

 

jóga pro děti

 

A to nejlepší nakonec. Z téhle knížky jsem opravdu nadšená. Je hodně obsáhlá, najdete v ní jógová cvičení pro různě staré děti. Začíná se už od kojence – miminka, jsou tady cvičení pro děti kolem 3 let (hodně jednoduchá), pro předškolní věk, pro školní děti, i pro teenagery (dospívající).

Všechny pozice jsou skvěle nafocené, takže se nemusíte bát, že byste nějakou pozici nezvládli děti naučit. Ásany mají často uvedené i různé varianty, takže cvičení můžete skvěle přizpůsobit dětem a tomu, co je baví a co zvládnou.

Jak začít s dětmi cvičit jógu? 

Pokud už jógu už nějakou dobu sami cvičíte, potom je pro vás tahle poslední uvedená kniha ideální. Znáte jógové principy –  např. jak správně dýchat, jak relaxovat, jak se uvolnit v pozici, atd. Pokud se ale o jógu teprve začínáte zajímat, doporučuji navštívit některý z kurzů dětské jógy, kde se důkladněji se cvičením seznámíte. Může jít o „kurz na živo,“ nebo i o vzdělávání online (přes internet). Kurz vás může naučit, jak poskládat lekci pro děti tak, aby byla pro ně hravá a zábavná (bohužel jak tvořit strukturu lekce v téhle knížce nenajdete).

Jestli vás jóga zajímá, ale nikdy jste ještě na lekci sami nebyli, doporučuji zajít aspoň na pár vedených hodin. Jógu dostanete „do těla“ a potom se vám bude mnohem líp a jednodušeji cvičit s dětmi. Tohle není úplně nutné, ale pokud vyzkoušíte, tak se třeba už nikdy jógy nebudete chtít vzdát :).

 

Přeju si, abych vám tímhle článkem zažehla aspoň malý plamínek touhy některé z jógových cvičení vyzkoušet s dětmi. A pokud jste netrpěliví a chcete se do toho rovnou pustit, tipy k relaxaci s dětmi můžete najít tady. 

 

Ať se vám pěkně listuje v knížkách a potom i skvěle cvičí s vašimi malými poklady :).

dětská jóga

 

 

Kristy Roller
Miluju duchovní cestu, jógu a děti. Naučím vás, jak cvičit jógu s dětmi ve školce, škole nebo doma s radostí a zábavně. Můj příběh si přečtěte zde. Vytvořila jsem eBook a video zdarma o dětské relaxaci, najdete ho tady. Jsem autorkou online kurzu Kouzlení s dětskou jógou. Můj email je: kristy@jogaskristy.cz. Budu ráda, když mi napíšete.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.