Minulý týden jsem navštívila další kurz zabývající se dětskou jógou. Lektorkou byla Míša Svatošová z Prahy. Protože moje rodina ví, že i já školím podobné kurzy (nejen) pro paní učitelky, měli mě za blázna.
Vyslechla jsem si: „A to se tam jako naučíš ještě něco novýho?“ Další komentář: „A to těch seminářů jako nemáš pořád dost?“ Další vypadaly podobně. Ne, nemám toho dost a asi ani nikdy mít nebudu. Miluju kurzy, semináře, vzdělávání a učení sebe i druhých. A jógu s dětmi budu milovat asi už navždycky.
Chtěla bych vás touto cestou pozvbudit. Kdo se zajímáte o dětskou jógu, doporučuji nebát se inspirovat různými lektory a knihami. Já sama jsem navštívila v mých jógových začátcích s dětmi seminář lektora Pavla Klimeše z Prahy. Některé věci ze semináře používám dodnes, jiné jsem si vytvořila a vymyslela.
Dost nápadů jsem našla v některých knihách o dětské józe, ale protože moc ráda tvořím, hodně věcí jsem s dětmi „za pochodu“ vytvořila a pořádně vyzkoušela. Možná vám sedne přístup jednoho lektora a budete používat všechno, jak to vymyslel on. Mně víc vyhovuje si „poskládat“ můj přístup od víc lidí a zbytek si dotvořit podle sebe.
Míša většinou navázala nějakou hru, nebo aktivitu velmi volně na jógové pozice. Třeba jsme hráli hru s provázkem „Na pavučinu“ a potom jsme se učili pozici pavouček. Moc mě to bavilo, a jak to teprve bude bavit děti, až to s nimi vyzkouším :). Já jsem zvyklá vyprávět dětem příběhy, při kterých se objevují pozice a ty potom cvičíme. Na začátku taky hrajeme hru, ale moje lekce mívají většinou pevněji daný řád. Míša spíš velmi volně navazuje jednotlivé aktivity za sebe a hodně se řídí dětmi, co v té chvíli zrovna chtějí hrát a cvičit.
Já se ale taky dost řídím pocitem, co děti potřebují. Takže když jsou hodně neklidné a vím, že by zrovna klidovou relaxační hru nezvládly, hrajeme honičku a nebo nějakou hru „na vyřádění“ a vybití energie. Potom se energie dětí utiší a můžeme začít cvičit jógové pozice. Nebo místo honičky cvičím s dětmi aktivnější pozice, třeba opičku a broučka. Pozice se můžete naučit třeba v online kurzu Kouzlení s dětskou jógou.
Že nejen do jógy, ale vlastně do všech činností a aktivit se promítá, jaká jsem. Projevuje se moje individualita, moje přesvědčení, názory; to, čemu bytostně a do hloubky věřím. Ostatní lidé můžou podobnou věc pojmout úpně jinak a že to vlastně vůbec nevadí.
Došlo mi, že jako je v józe pro dospělé mnoho směrů a různých přístupů, to stejné najdu i v dětské józe. Že ten můj přístup nemusí vyhovovat každému a komu nevyhovuje, tak je skvělé, že může jít k jinému lektorovi a inspirovat se od něj. Přišla jsem na to, že můžu změnit i to, jak roky vedu lekce jógy pro děti a můžu je obohatit třeba i trošku jiným přístupem, než na jaký jsem doteď byla zvyklá.
Míšo, moc ti děkuji za inspiraci z kurzu. Doufám, že hry a cviky z něj co nejdřív využiju s dětmi :). Tudy se dostanete na webové stránky této lektorky.
Mějte se krásně a pokud hledáte inspiraci k práci s dětmi, můžete ji najít třeba tady.