Jóga pro maminky a miminka

jóga pro maminky a děti

Po narození mojí holčičky jsem hledala čas, který bych s Lili mohla prožít „vědomě.“ A protože miluju jógu a ponoření se do sebe při tomhle cvičení, chtěla jsem cvičit i po jejím narození. Když měla Lilia 3,5 měsíce, vypravily jsme se spolu vlakem do Brna. V kalendáři se psalo 7. února 2018. Byla to její první cesta vlakem.

 

jóga pro miminka

Cesta vlakem do Brna s ČD 🙂

Když hlasy v mojí hlavě říkaly, že je to moc daleko a jak cestu zvládneme, řekla jsem si: „Když Stáňa Stiborová může jezdit s tříměsíčním miminkem do Asie, tak proč já bych nezvládla s Lili Brno?“ A jely jsme. Byl to super zážitek a překonání strachů mi zvedlo moje mateřské sebevědomí. Ptáte se, proč musím jezdit na cvičení tak daleko, když v Olomouci je přece cvičení pro maminky s dětmi dost?

 

Jóga se dá cvičit i s miminky? 

Před pár lety (přesně v roce 2013) jsem se „vyskytla“ při zrodu Jogínků v České televizi (pořad pro děti se cvičením jógy). Když jsme měli živý vstup v pořadu Sama doma, kde jsme nový projekt propagovali, dozvěděla jsem se od jedné maminky, že nějaká žena cvičí v Brně jógu s miminky.

Cítila jsem tenkrát velmi silný impuls v celém těle a hned jsem věděla, že tohle bych chtěla dělat taky. Že bych rozšířila věk dětí, se kterými cvičím jógu. A až budu mít svoje miminko, budeme moct jógu spolu prožívat hned od začátku.

Celá nadšená jsem volala Jitce Balášové, která tuto jógu maminkám s miminky nabízí. Domlouvaly jsme se tenkrát, že se přijedu podívat. Jenže, jak to tak někdy chodí, na její lekci jsem před lety nedorazila.

 

Nikdy mě nepřestane udivovat, jak osud zařizuje některé věci.

A když mám nějaké přání, jak někdy trvá i pár let, než přijde ten správný čas na jeho vyplnění. Před Vánoci v minulém roce (2017) jsem dostala pozvání od jedné kamarádky na předporodní rituál. Konal se v Brně. A hádejte, koho jsem na rituálu potkala. No ano, přesně tu Jitku, která cvičí s miminky. Byla mi ve skupině žen, které jsem vůbec neznala, velmi sympatická a blízká. V pauze jsem se s ní seznámila. Popovídaly jsme si a ukázalo se, že cvičí nejen s miminky, ale i s batolaty a s těhotnými ženami.

 

jóga pro maminky a miminka

Já s Lili na lekci jógy pro mami s mimi

 

A tak jsme se domluvily, že bych se s Lilinkou přijela podívat na lekci a zacvičit si. Vypravily jsme se. Ten den zrovna sněžilo a počasí nebylo moc vlídné. Lilinka cestu zvládla úžasně, i když jsme chytily výluku vlaku a část cesty do Brna jsme musely autobusem. Měla jsem strach, jestli Lili nebude brečet a pak co s ní v autobuse budu dělat? Ale kojení funguje vždy a všude a část cesty dokonce holčička prospala. Naštěstí jsem měla Lili v šátku a tak přesuny z vlaku do autobusu proběhly v pohodě. Kočárek jsme použili asi 3x 😉 .

Centrum Jóga jako doma je vytvořeno z historického bytu a cítila jsem se v něm hned prostě „jako doma.“ Teď popíšu lekci s miminky. Jitka nás uvítala čajem a vlídným popovídáním. Miminkům jsme zazpívali písničku, ve které se zdravilo každé děťátko jménem. Pak jsme je hladili a zase zpívali, jak mají krásné ruce, rychlé nožičky, otevřené srdce…

 

Bylo to moc krásné. Cítila jsem se dojatá, a měla jsem pocit, že jsem na úplně správném místě. Dělám to, co miluju, a navíc můžu prožívat i vědomý čas se svým dítětem.

 

jóga pro maminky a miminka

Lekce jógy pro maminky a miminka

Děti chvilku ležely na karimatce a dečce a my maminky jsme cvičily pár jógových pozic, dokud byla miminka klidná. Pak jsme se střídavě věnovaly jim a sobě. Jitka vedla lekci tak laskavě, že jsem se po skončení cítila božsky. Nečekala jsem klasické ásany (pozice) při cvičení s miminky a nespletla jsem se. Miminka si posilovaly svaly při válení sudů na našich nohách, držely jsme je v různých pozicích na rukou, taky na sebe „jukaly“ při houpání v kruhu.

Nejodvážnější cvik jsem zatím neměla odvahu vyzkoušet (taky Lili se předtím chvilku kojila, tak nám to Jitka nedoporučila). Byl to takový kolotoč, dítě se vezme za nožičky a opíše se s ním kruh. Musí se to vidět 😉 . Ostatní miminka kolotoč zvládla většinou se smíchem.

 

jóga pro miminka

Cvičíme s Lili doma miminkovskou jógu

 

Pak jsme zase chvíli cvičily jen my mamky. Zpívaly jsme mantru a nakonec jsme relaxovaly. Některá mimi už se potřebovala kojit, tak se krmila. Jitka nás vedla k tomu, abychom dovedly odpočívat a věnovat aspoň chvilku sobě, i když máme dítě u sebe a to potřebuje téměř stálou pozornost.

Doma jsem hned mému muži ukazovala, co jsme se s Lili naučily. Moc se mu to líbilo. Cviky využívám nadšeně dál a cvičíme s Lilinkou spolu doma. Doufám, že nám to vyjde a budeme od dubna moct jezdit na celý kurz pro mami s mimi.

 

jóga pro miminka

Letíííím jako letadlo

 

Pokud taky chcete trávit vědomý čas s dětmi a jógou, stáhněte si eBook a video o relaxaci s dětmi. Najdete v něm 7 relaxačních pohádek, mandaly k vybarvení a rady, jak nejlíp s dětmi relaxovat.

Pohádky a eBook jsou sice určeny pro trošku starší děti, než jsou miminka, ale nezoufejte… Zrovna jsem se dozvěděla, že na miminkovkské józe je pro nás místo, takže se můžete těšit na další inspirace.

A nebo rovnou koukněte sem na návody ke cvičení jógy s dětmi. 

 

 

 

 

 

Kristy Roller
Miluju duchovní cestu, jógu a děti. Naučím vás, jak cvičit jógu s dětmi ve školce, škole nebo doma s radostí a zábavně. Můj příběh si přečtěte zde. Vytvořila jsem eBook a video zdarma o dětské relaxaci, najdete ho tady. Jsem autorkou online kurzu Kouzlení s dětskou jógou. Můj email je: kristy@jogaskristy.cz. Budu ráda, když mi napíšete.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.