Jaký byl můj rok 2017

jóga pro děti s Kristy

S koncem roku mě většinou chytne speciální slavnostní pocit, že se chystá důležitý přechod. Bilancuju a říkám si, co se povedlo, co ne, co bych chtěla do příštího roku změnit, jaké mám sny, cíle a plány.

 

Často si dělám jóga s Kristytzv. „vision boardy“- koláže s obrázky a nápisy s mými sny na nový rok (ale i jindy, když mě to popadne, třeba skvělá příležitost je na narozeniny). Když už začnu tvořit, často mi nestačí malý papír a skončím u velikosti A1. Fotky a obrázky miluju. Tuhle koláž jsem vytvořila asi před třemi lety, když jsem nemohla otěhotnět. Chtěla jsem přesvědčit svoje podvědomí, že můžu mít dítě a rodinu. Koláž byla nějakou dobu vystavená a když miminko pořád nepřicházelo, zasunula jsem ji za skříň. No a za tři roky se můj sen zhmotnil.

 

Stalo se mi to i s mými dalšími kolážemi. Když jsem se na ně koukla za rok, třeba jen jedna věc byla splněná a já si řekla: „Teda, moc to nefunguje.“ Ale po delší době jsem byla jsem dost překvapená. Téměř všechny věci z koláže byly splněné.

Zjištění ohledně koláží u mě je, že sny mám spíš dlouhodobější a je fajn nelpět na „době dodání snu.“ Prostě to odevzdat nahoru, důvěřovat a samozřejmě něco pro to dělat.

Vrátím se ale k mému bilancování. Poslední dva měsíce mě pohltily mateřské radosti a tak se moje tvoření v online světě trochu pozastavilo. Připadám si, že jen kojím, přebaluju, přijímám návštěvy (všichni chtějí miminko vidět) a objevily se pochybnosti, že nejsem dost dobrá a několik dalších spojených nejen s podnikáním.

Pak jsem ale na FB stránku Podnikání z pláže napsala na výzvu Stáni Stiborové, co se nám v letošním roce povedlo. Uvědomila jsem si dost zásadní věc. Že rok 2017 pro mě byl přelomový, zatím asi úplně nejdůležitější rok mého života. Tak tady je moje bilance…

(A nezoufejte, že se vám třeba letos nepovedlo tolik krásných věcí. Protože já mám pocit, že letos jsem sklízela „úrodu“ aspoň za posledních 10 let. Takže taková úroda nemusí být každý rok).

 

Co se mi povedlo?

Vytvořila jsem online kurz Kouzlení s dětskou jógou

Dětskou jógou se zabývám od roku 2004. Vedla jsem kroužky a cvičila jsem s dětmi ve školce i škole. Hodně let jsem toužila po tom, předávat velkému množství dětí tohle skvělé cvičení a v roce 2017 se to konečně povedlo! Překonala jsem ohromné množství strachů a vrhla jsem se do tvoření webových stránek, natáčení videí, psaní článků. Výsledkem je online kurz se 35 videi se cvičením pro děti. Druhým počinem je Jóga nejen na prázdniny, 3 videa (každé má 20min.). Při tvoření mi hodně pomáhal můj muž Tom, stál za kamerou a všemožně mě podporoval.

Vytvořila jsem i eBook s deseti lekcemi jógy pro děti. Má barevnou a černobílou verzi k tisku. Jsem na něj hrdá, protože v mé hlavě „ležel“ několik let. Hlavně jsem hrdá na sebe, že jsem překonala tolik strachu a napsala ho i přesto, že mi můj vnitřní kritik pořád hlásí: „Stejně je to k ničemu, není to dokonalé, nikdo si to nebude číst, tak to vůbec nedělej.“

 

kouzlení s dětskou jógoučernobílý eBook dětská jóga

 

Otěhotněla jsem

Pět let velké touhy po dítěti a tři roky snažení se o miminko. Kdo to nezažil, tak neví, jak moc velká bolest je, když to nejde. Musela jsem si vyléčit hodně duševních omezení a starých přesvědčení, abych nakonec otěhotněla. Hodně těžké bylo vůbec si připustit, že mám problém s otěhotněním. Tady jsou některá témata, která jsem řešila ohledně dětí:

 • strach, že si vyberu špatného muže a že spolu nevydržíme (mám rozvedené rodiče a cítím, že tenhle strach pochází odsud)
 • to, že si vyberu „špatně“ muže, ovlivní negativně moje dítě
 • strach, abychom se měli finančně dobře (téma peněz mě provázelo i v dětství, taťka na nás neplatil a mě jako dítěti to bylo často předkládáno, i když jsem za to nemohla)
 • snažila jsem si vyléčit duševní bolesti natolik, abych je nepředala dítěti (a pořád se mi zdálo, že to ještě nemám vyřešené)
 • myslela jsem si, že když budu mít dítě, konečně budu mít čas dělat, co tak moc chci (dětská jóga online)
 • nechtěla jsem si dovolit dělat, po čem jsem nejvíc toužila, do doby, než budu mít dítě
 • myslela jsem, že mi dítě dá smysl života, něco, proč tady být
 • a další témata

Když byla bolest největší, něco ve mně povolilo a já si řekla: „Dobře, tak třeba nikdy nebudu mít děti, ale dovolím si to, po čem nejvíc toužím.“ Začala jsem tvořit tento web a natáčet online kurz s dětskou jógou. A jak jsem to opravdu vnitřně „vzdala,“ hned jsem otěhotněla.

 

jóga pro děti

 

V říjnu 2017 jsem porodila krásnou holčičku jménem Lilia

Porod jsem brala hodně zodpovědně. Mám v plánu napsat o něm samostatný článek. Chystala jsem se na něj pomocí meditací Terezy Kramerové (naladění na miminko, domluva s tělem, naladění na Zemi, meditace Jsem dost dobrá, atd.) a taky jsem četla hory článků a štosy knih. Samozřejmě jsem věděla, že se na to nedá úplně připravit, ale chtěla jsem pro to udělat maximum.

Přidala jsem i masáž hráze a cvičila jsem s aniballem (malým nafukovacím míčkem). Provázela mě i těhotenská jóga, cvičila jsem doma, i pod vedením lektorky na společných lekcích.

Hodně jsem se ladila na miminko a „mluvila s ním.“ Řeklo mi, jak se chce jmenovat. Můj muž nejdřív byl proti a tak ve hře bylo i jiné jméno. Ale holčička mi připadala moc smutná, že se chce jmenovat Lili. Nakonec Tom ustoupil a řekl, že jí ho dáme. Když jsem někdy neměla čas se s miminkem spojit, říkalo mi potom, že chce, abych s ním mluvila víc.

Porod byl o něco těžší, než jsem si ho vizualizovala. Věřím, že to jde bezbolestně a třeba i orgasmicky, u mě to bylo ale bylo o hodně velkém tlaku. Nakonec všechno dobře dopadlo a narodila se zdravá holčička.

 

Lilia

Lilia

 

Vdala jsem se

svatba Kristy RollerPůvodně jsem se nechtěla vdávat s těhotenským břichem. Když se mě Tom v začátku těhotenství zeptal, jestli se chci vzít, tak jsem řekla, že až třeba bude miminku rok. Ale potom mi začaly přicházet tak silné intuitivní hlasy, ať uděláme svatbu, že jsem se neodvážila neposlechnout. Tomovi to bylo jedno, věděla jsem, že na podobné obřady moc není a tak to bylo spíš na mně.

Na to, jak moc svatba mého muže nezajímala, to dopadlo skvěle. V průběhu svatebního dne říkal, že je to nejlepší svatba, na které kdy byl :). A říkali to i ostatní svatebčané, bylo nás dohromady jen sedm. Při plánování svatby jsem se ladila na to, aby ten den byl co nejvíc o nás. Takže byl jen v maličkém kruhu. Obřad byl venku u naší chaty na Vysočině. Já jsem měla kytičkované šaty a Tom zelenou tuniku z e-shopu s historickým oblečením. Šel bos.

Humorné byly reakce rodiny na fotky, které jsme jim potom ukazovali. Třeba: „Co to měl Tomáš za hazuku? To jste měli půjčené z divadla? Ten rubáš jste sehnali kde? A další…“

Celý den jsme se smáli. Všichni přátelé, které jsme na svatbu pozvali, byli taky nadšení z průběhu i uvolněnosti atmosféry. Když v pátek večer přijeli a uložili se na zem do spacáků, tak ze mě opadla všechna nervozita a začala jsem se cítit jako na táboře nebo jako na vysokoškolské koleji.

Původně jsme chtěli mít ještě pohanský svatební rituál během svatebního dne. Nakonec ale k večeru začalo pršet a nestihli jsme ho udělat. Tak jsme si ho užili o dva dny později sami dva, teda vlastně tři 🙂 (i s Lili v břiše).

Povedlo se sehnat úžasný rodinný penzion na oběd i na přespání nás dvou o svatební noci. Než jsme jeli spát, ještě jsme seděli u ohně a zpívali s kytarou. Všude kolem hořely svíčky. Mělo to magickou atmosféru. Ten den jsme si moc užili a taky o něm ještě napíšu samostatný článek.

 

Kristy Roller svatba

 

Byla jsem na lektorském kurzu jin-jógy s úžasným indickým učitelem

jin jóga Kristy RollerNa učitele Deepa Kumara jsem čekala několik let. Už dlouho jsem si chtěla udělat lektorský kurz na jógu pro dospělé. Už dvakrát jsem byla do podobného kurzu přihlášená, ale pokaždé jsem neměla silný pocit, že tam úplně chci a odhlásila jsem se.

Když jsem tento rok objevila lektorku Silvii Kajanovou, která spojuje cvičení jin-jógy a čínskou medicínu (masáže, moxování, stravování, apod.), věděla jsem, že tohle jsem celý život hledala. Jógu jsem si vždycky zpomalovala, a tohle je přesně ono. Delší výdrže v pozicích, vědomí se může rozplynout a já můžu jet tak „být“ v přítomnosti se svým tělem.

Silvia mi dala tip na lektorský kurz. Navíc se konal v Olomouci a za skvělou cenu. Z domu jsem to měla 15min. pěšky. Všechny předešlé kurzy byly v Praze a trvaly dlouho, třeba celý rok. Tento kurz byl intenzivní (6 dní v kuse) a Deep mě tak nadchnul, že jsem se ho hned ptala, jestli za rok zase přijede.

Je to jeden z nejvíc pozitivně naladěných lidí, co jsem za celý život potkala. Užila jsem si tolik smíchu, jako už dlouho ne. Cítila jsem, jak z něj vyzařuje tak velká bezpodmínečná láska, že mi chvílemi šly z toho slzy do očí.

Někdy se sny zhmotňují rychle, a na některé čekám třeba i několik let. Čekání na tohoto učitele se vyplatilo. Mám v plánu začít vést lekce jin-jógy, jak nejdřív to půjde.

 

Deep Kumar a Kristy Roller

 

 Zrekonstruovali jsme byt

jóga s KristyNa to jsme se chystali asi rok… Až když jsem se v lednu pevně odhodlala, tak najednou se všechno začalo hýbat. A z maličké rekonstrukce se nakonec vyklubala veliká, protože „když už jsme v tom, tak to udělejme pořádně.“

Sice ještě zbývají dodělat některé drobnosti, ale byt funguje a stihli jsme to do porodu. Ale jen o fous (o dva týdny).

Místy to bylo náročné, třeba když jsem spala na zemi na matraci a všude kolem byly naskládané věci ze druhého pokoje. Ten byl vystěhovaný a brousila se podlaha. Pomohli nám i kamarádi, protože jsem dostala strach, že se miminko narodí do rozbořeného bytu.

Tak jsem jednoho dne obvolala kamarády a rodinu, jestli by nám nemohli pomoct. Přijeli dva kamarádi a za jeden den zvládli dohromady, co by Tom sám dělal asi týden. Oškrabali zdi a tak mohl přijet můj nevlastní taťka a odvést starou kuchyň, aby mohly práce postoupit dál.

 

jóga s Kristy

 

 

Ponořila jsem se do péče o miminko a duchovních aspektů mateřství

jóga pro děti

Ze začátku jsem Lilinku držela „jak prase kost.“ Nevěděla jsem ani, jak ji držet. Postupně jsem se učila ji kojit, přebalovat, prát dětské oblečky… Připadá mi to všechno jako výzva. A toho rozhodování, co s narozením dítěte souvisí. Můžu říct, že jsem se naučila v roce 2017 základy péče o miminko.

Místy to bylo dost náročné, protože se mi porodem otevřelo „okno“ do doby, kdy jsem já sama byla malinké miminko. Po porodu jsem měla několik vhledů, jak moc sama jsem se cítila, jak jsem měla hlad a byla mi zima. V šestinedělí mi připadalo, že tenhle stav nikdy neskončí. Cítila jsem se, jako bych tady na Zemi byla poprvé a všichni lidé mi připadali neznámí a „zvláštní.“ Sledovala jsem lidi na ulici a nechápala jsem, kam se všichni ženou a jaký je smysl bytí tady na Zemi.

Naštěstí tenhle stav postupně odezněl. Teď jsou Lilince tři měsíce a zase se mi připomněly jiné pocity z mého dětství, pocity nebezpečí a že to nemůžu změnit, že to není v mých možnostech. Tak zase mám co zpracovávat. Taky partnerský vztah se mění, téměř všechen čas jde miminku a musíme hledat cesty, jak mít aspoň chvíli i čas na sebe.

Překvapilo mě, že jsem se ráda ponořila jen a jen k miminku a nechtěla jsem se nechat ničím vyrušovat. Téměř jsem přestala chodit na internet, na zprávy odpovídám se zpožděním. Je to moje první dítě a tak slaďování a učení se všem těm novým věcem nám zabralo nějakou dobu a pořád ještě zabírá.

 

jóga pro děti

 

 

Můj rok 2017 v bodech:

5 věcí, které se mi podařily:

 • dát dětskou jógu online pro velké množství dětí
 • otěhotnět
 • zvládnout webinář u Stáni Stiborové (Podnikání z pláže)
 • vyšel mi článek o mých relaxačních pohádkách a mandalách v Pravém domácím časopise
 • vyfotit sama sobě těhotenské fotky (autoportréty)

 

Největší radost jsem měla z:

 • zvládla jsem porod Lili, je zdravá a úžasná
 • umístění na 2. místě v soutěži Plážová výzva (online kurzu Podnikání z pláže)
 • že se krásně povedl nás svatební den

 

Co jsem se naučila, co jsem před rokem neuměla?

 • tvořit a upravovat web
 • natáčet videa
 • kojit, přebalovat a starat se o miminko
 • být naladěná na miminko a to, co potřebuje

 

Moje nezapomenutelné zážitky tohoto roku:

 • porod Lilinky
 • žádost o ruku na chatě
 • svatební rituál
 • předporodní rituál

 

Jaké jsou mé sny v roce 2018?

 • abychom jako rodina byli spokojení a zdraví
 • aby Lilinka byla zdravá a spokojená
 • jet se podívat na cvičení jógy s miminky a začít ho dělat s Lili
 • najít skvělé bydlení v přírodě a přestěhovat se tam

 

Co z toho, co jsem dosud odkládala, bych ráda realizovala?

 • nechat si udělat fotoknihu ze svatby a z prvních měsíců Lili
 • napsat aspoň jednou za měsíc nový článek a dát ho na web (ideálně 2 články měsíčně)
 • aspoň jednou za týden dát nový příspěvek na Facebook

 

Můžete se inspirovat těmito otázkami a sdílejte se mnou v komentářích vaše nezapomenutelné zážitky, z čeho jste měli radost, sny na další rok, atd. (otázky inspirovány fotografkou Michaelou Zemanovou). Nebo si rovnou vytvořte svou „koláž snů.“  

 

 

Kristy Roller
Miluju duchovní cestu, jógu a děti. Naučím vás, jak cvičit jógu s dětmi ve školce, škole nebo doma s radostí a zábavně. Můj příběh si přečtěte zde. Vytvořila jsem eBook a video zdarma o dětské relaxaci, najdete ho tady. Jsem autorkou online kurzu Kouzlení s dětskou jógou. Můj email je: kristy@jogaskristy.cz. Budu ráda, když mi napíšete.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.