Má cesta za sny – dětská jóga a psaní

Psaní mě vždycky přitahovalo, už na základní škole mě moc bavily slohovky a nemusela jsem skoro přemýšlet, o čem budu psát, prostě jsem “dala propisku na papír” a slova se ze mě jen hrnula, někdy tak rychle, že jsem je ani nestíhala zapisovat. Během střední školy se ve mně uhnízdilo velmi hluboko, nenápadně a tajně přání “jednou napsat knihu.”

Když jsem hledala téma na seminární práci před maturitou (ohledně dětí a výchovy, studovala jsem střední pedagogickou školu), napadla mě dětská jóga a pozdrav slunci, což je v józe úplný začátek a základní sestava cviků.

A tak jsem napsala seminárku o deseti stranách, tenkrát za mých studií ještě nebyly počítače tak rozšířené (a já s nimi skoro nic neuměla), tak si pamatuju, že jsem třeba ani neměla vynechanou mezeru po čárce. Jo, to byly časy :).

Pak na vysoké škole pedagogické jsem hledala téma pro psaní diplomky, které by mě moc bavilo a naplňovalo a po nějaké době jsem dostala skvělý nápad psát o dětské józe. A tak jsem začala vést můj první kroužek Jógy pro děti a začala jsem sbírat první zkušenosti. Psaní diplomové práce „Jóga na 1. stupni základní školy“ mě napňovalo a tvořila jsem ji s tím, že bych mohla část práce využít a vydat ji… To se ale psal rok 2001. A pořád jsem snila o tom, že jednou vydám knihu a budu psát o dětské józe, tvořit příběhy ke cvičení pro děti, kreslit mandaly a hlavně psát a psát.

Diplomová práce Jóga pro děti

Začala jsem pracovat ve školství, nejdřív jako učitelka 1. stupně, pak i ve školní družině. Jeden čas jsem vedla velké množství kroužků dětské jógy pro děti různého věku (od 3 let po 5. třídu). Nakonec jsem zakotvila ve školce (nejdřív v Brně, pak u Olomouce), ale se školkovými dětmi jsem dál cvičila jógu, tvořila pro ně příběhy ke cvičení, vymýšlela hry, které by je bavily.

A jednoho dne, přesně si vzpomínám, kde jsem v tu chvíli doma stála, jsem si pomyslela: “Bože, ty víš, že mám nahoře na půdičce hodně materiálů k dětské józe a že toho hodně umím, že mám dost zkušeností, tak mě použij, kde potřebuješ. Naučím se cokoliv.” 

A zase jsem tohle přání hned “zapomněla” (úplně přesně, jako se píše v mnoha knihách “jak si správně přát”). Moje hlava ví, jak si správně přát, ale přesto někdy je zatraceně těžké přání pustit a nelpět na něm. Ale v tento moment se to povedlo dokonale.

Asi za půl roku mi přišel nenápadný email z České televize, jestli ještě pořád vedu kroužky v Brně a jestli by se mohli přijít podívat. V té době už jsem byla přestěhovaná do Olomouce a učila jsem ve školce. Jógu jsme s dětmi pořád cvičili, ale ne už v podobě kroužků. Říkala jsem si, že z toho asi nic nebude, ale aspoň pomůžu, jak budu moct a pozvala jsem dramaturgyni k nám do školky, aby se podívala na průběh lekce s dětmi.

Ta přijela a po shlédnutí lekce byla tak nadšená, že mi hned nabídla natáčení pořadu o dětské józe, později dostal název Jogínci. A tak jsem se díky mému přání dostala k novému projektu, který se právě rozbíhal. Musím popravdě říct, že to pro mě bylo velmi náročné, naučit se vystupovat před kamerou, vymyslet veliké množství příběhů a programu, pomůcek a her pro pořad. Spolupracovali jsme na tomto s režisérem a dramaturgyněmi. Byla to úžasná zkušenost, ale šla jsem při ní tak na 300% za své hranice komfortu. Moc jsem se bála, hlavně mě drtil můj vnitřní kritik (kritický hlas, který většina z nás dobře zná), že to nebude dost dobré a dokonalé. Při natáčení jsem dostala velké lekce nejen z pracovního, tvůrčího, ale i z osobního hlediska.

Ale i přes natočení 1. série Jogínků (pořadu v České televizi Déčko o dětské józe) a získání dalších mnoha zkušeností nejen s prací s dětmi, ale i s natáčením ve studiu na 4 kamery, tvoření scénářů, jednání s rodiči natáčejících dětí, tvoření programu pořadu jsem nezačala dávat písemnou formou ostatním to, co je ukryto uvnitř mě. Nedovolila jsem, aby i jiní lidé mohli mít užitek z mnou vytvořených věcí. 

Můj strach ze psaní a hlavně z publikování a zveřejnění mého tvoření byl tak obrovský, že jsem to dotáhla až k regulérním depresím. Byla jsem přepracovaná ze školky, z vedení seminářů pro paní učitelky, protože jsem chtěla pomáhat dětem a dospělým, kteří je vedou. Do toho jsme koupili byt a měli s převodem a zařizováním dost starostí.

Moje duše tolik toužila se zabývat duchovními věcmi pro děti, že když s nimi není v kontaktu, nechtělo se jí na této Zemi být.

Ještě se přidala má velká pětiletá touha po miminku, které nepřicházelo. V jedné chvíli před Vánoci jsem cítila tak moc velkou bolest, že ve mně všechno povolilo. Krize bouřila tak mocně, že jsem se vnitřně vzdala a řekla si, že když miminko nepřichází, že vlastně je to všechno jedno. Že nemusím nic budovat, že můžu jet, kam chci, a můžu dělat, co chci. Že můžu tvořit příběhy a pomůcky pro děti a když se mi nebude dařit, tak to nevadí, živit se můžu i jinak.

Ale že si prostě musím začít plnit moje sny, protože jinak se mi tu nechce být.

A když jsem se někde v hloubi mojí duše rozhodla začít psát a tvořit tento web, přišel ke mně  “náhodou,” letmým zahlédnutím na Facebooku kurz Stáni Mrázkové (i když, pravda, sleduji ji už delší dobu, ale v té době jsem skoro nechodila na FB). A díky Stániným radám, návodům a podpoře FB skupiny našeho kurzu jsem tady a píšu pro vás.

Děkuju, že si takhle můžu plnit můj sen.

Dětská jóga

A jaký je váš sen? Může být malinký, nebo i obrovský. A může těch snů být víc. Budu ráda, když mi napíšete, co děláte pro splnění svých snů a nebo jestli vaše sny čekají, až vyjdou na světlo.

Věřím, že na mém webu najdete:

  • inspiraci pro svou práci ve školce nebo škole
  • pomoc, jak uklidnit své dítě doma a naučit ho relaxovat (odpočívat) – zde (odkaz na ebook)
  • návody pro pohybové aktivity s dětmi, které budou bavit nejen děti, ale i vás
  • laskavost a hřejivost
  • podporu při řešení situací s dětmi (např. hyperaktivní děti, náznaky šikany, vztekající se dítě, atd.)

 

Děti (ve školce a v kroužcích) cvičení jógy milují, protože já ho miluju.

Pokud toužíte po spokojených, klidných, radujících se dětech, nabízím vám dětskou jógu a nejen to, na mém webu vám poskytnu moje zkušenosti s vedením dětí (pracuji s nimi od roku 2004). Třeba tady. Do celého mého tvoření se prolíná zájem o seberozvoj a duchovní zákonitosti.

 

 

 

Kristy Roller
Miluju duchovní cestu, jógu a děti. Naučím vás, jak cvičit jógu s dětmi ve školce, škole nebo doma s radostí a zábavně. Můj příběh si přečtěte zde. Vytvořila jsem eBook a video zdarma o dětské relaxaci, najdete ho tady. Jsem autorkou online kurzu Kouzlení s dětskou jógou. Můj email je: kristy@jogaskristy.cz. Budu ráda, když mi napíšete.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.